Občianske združenie sa radí k neziskovým organizáciám. Ako už vyplýva zo samotného názvu, neziskové organizácie sa nezakladajú a nefungujú so zámerom dosahovania zisku. Vznikajú, aby pomohli znevýhodneným jedincom, aby podporili určité skupiny obyvateľstva, aby motivovali jednotlivcov k určitej činnosti, ktorá ich spája. Existuje množstvo občianskych združení, ktorých založenie je pomerne jednoduchou záležitosťou. Možno ste sa stretli vo vašom okolí, alebo ste počuli o občianskych združeniach na pomoc ľuďom s rôznymi druhmi ochorení, na pomoc národnostným menšinám, etnickým skupinám, Ukrajincom, ktorí utekajú pre pretrvávajúcimi nepokojmi v ich krajine a hľadajú bezpečie a nový začiatok pre ich fungovanie a život.
Ďalej sú to občianske združenia, ktoré motivujú členov k vykonávaniu určitých druhov športu alebo alternatívne školy pre deti. Školy, kde sa deti učia od seba navzájom, kde sa podporuje prirodzený rytmus učenia sa, ktorý je v súlade s prírodou a s potrebami detí. Lesné školy, kreatívne školy, kluby a iné združenia, ktoré fungujú z dobrovoľných príspevkov, ktoré sa využívajú na ich chod, zabezpečenie potrebných pomôcok, stravy, občerstvenia a podobne. Všetko sa začína myšlienkou, predstavou či víziou o tom, ako by mala určitá skupina ľudí fungovať, kam by mala smerovať, čo by mala dosahovať.
Premeniť originálny nápad a plán na skutočnosť je pozoruhodné a obdivuhodné. Založenie občianskeho združenia je stanovené zákonom a zakladatelia občianskeho združenia sú povinní spĺňať určité podmienky. Jednou z nich je dosiahnutý vek minimálne 18 rokov. Občianskym združením môže byť fyzická aj právnická osoba, ktorá združuje členov. Registrácia občianskeho združenia si vyžaduje vytvorenie takzvaného prípravného výboru, ktorý je tvorený minimálne tromi osobami. O vzniku občianskeho združenia rozhoduje Ministerstvo vnútra Slovenskej republiky, ktoré zaregistruje každé občianske združenie, ktoré vyhovuje daným podmienkam. Potrebné je dodanie návrhu na registráciu a stanovy vznikajúceho občianskeho združenia.